Aktualności

22 marca - Światowy Dzień Wody!

„Nie pozostawiając nikogo w tyle” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody.
 
Czy na co dzień zastanawiasz się skąd masz wodę i czy jest jej wystarczająco dużo? Raczej nie. Po prostu odkręcasz kurek i leci z kranu. Nie martwisz się o jej jakość i brak. A jednak, jak wynika z ogólnoświatowych danych, możliwość korzystania z czystej i bezpiecznej wody w kranie to nadal ogromny przywilej. Nie jest tajemnicą, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych. Ich gospodarstwa domowe, szkoły, urzędy - borykają się z tym problemem na co dzień – każdego dnia walczą o przetrwanie.
Dlaczego tak jest, skoro dostęp do czystej wody jest podstawową potrzebą każdego człowieka i stanowi podstawę zdrowia publicznego? Przecież woda, jako niezbędny składnik życia ludzkiego, jest warunkiem koniecznym do zachowania podstawowych funkcji życiowych człowieka. Niemożliwe jest zagwarantowanie skutecznej ochrony życia ludzkiego bez zabezpieczenia dostępu do czystej i zdatnej do picia wody.
Za ten stan, w głównej mierze poza problemami związanymi z konfliktami zbrojnymi, migracjami, dyskryminacją, statusem społecznym i ekonomicznym, odpowiadają dwa podstawowe czynniki: degradacja środowiska i zmiany klimatyczne. Postępujące zanieczyszczenie akwenów wodnych i gleby zwiększają ryzyko wystąpienia suszy i powodzi w różnych regionach świata. Szansa na przywrócenie równowagi w gospodarowaniu światowymi zasobami wodnymi upatrywana jest w rozwiązaniach opartych na naturalnych mechanizmach funkcjonowania przyrody, ponownym zalesianiu zdegradowanych terenów, przywróceniu naturalnych połączeń rzek z obszarami zalewowymi i odbudowie terenów podmokłych.  
 

W Krakowie Woda dla wszystkich.
Wodociągi Miasta Krakowa każdego dnia podejmują starania, aby zapewnić mieszkańcom ciągły, bezproblemowy dostęp do wody pitnej najwyższej jakości. Z roku na rok, wraz z rozwojem miasta przybywają kolejne kilometry wodociągu. 99,5% mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków posiada możliwość korzystania z miejskiej sieci wodociągowej, a rozłożona w linii prostej sięgnęłaby z Krakowa aż do Potrugalii. Prowadzone są także remonty istniejącej infrastruktury, dla zapewnienia niezawodnego i sprawnego systemu dystrybucji wody.  W zakładach uzdatniania wody prowadzone są modernizacje zmierzające do ulepszania procesów technologicznych.
W Krakowie dobra woda prosto z kranu!
Z tą kampanią informacyjną Wodociągów Miasta Krakowa mieszkańcy spotkali się już wiele razy. Jej celem jest zachęcenie do picia kranowianki bez przegotowania. Dlaczego? Bo to bezpieczne, tanie, szybkie i ekologiczne rozwiązanie! Nie trzeba pędzić do sklepu - wystarczy odkręcić kran i podstawić szklankę. W zasięgu ręki mamy wodę najwyższej jakości. Kranowianka jest przyjazna dla organizmu – zawiera cenne minerały w ilości zbliżonej do większości wód butelkowanych. Nad jej bezpieczeństwem czuwa wodociągowe laboratorium, które prowadzi stały monitoring.
W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole!
Tak brzmi nazwa programu montażu pitników w krakowskich szkołach. W myśl idei o umożliwieniu korzystania z wody wodociągowej w miejscach publicznych, Wodociągi Miasta Krakowa zaprosiły krakowskie szkoły podstawowe do udziału w akcji. W jej ramach, zainstalowano już 80 pitników  ufundowanych przez Spółkę. Ta inicjatywa wzbudziła zainteresowanie instytucji administracji publicznej i w urządzenia wyposażono również niektóre szpitale i urzędy.
Akcja edukacja.
Poszanowanie dla zasobów środowiska naturalnego i odpowiedzialne z nich korzystanie to wartości, które Wodociągi Miasta Krakowa przekazują kolejnym pokoleniom. Od lat realizujemy działania, których celem jest propagowanie prawidłowych postaw proekologicznych. Programy edukacyjne Akademia Kropelki i Wędrówki Kropelki skierowane do najmłodszych, uwrażliwiają dzieci na problematykę związana z ochroną środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów wodnych, a także przybliżają tematykę związaną ze złożonymi procesami uzdatniania wody.
 
 
Światowy Dzień Wody 2019 w Wodociągach Miasta Krakowa!
Dla uczczenia tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody Wodociągi Miasta Krakowa organizują warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany. Wezmą w nich udział dzieci w wieku 6-11 lat wraz z opiekunami. W  programie warsztatów dużo pożytecznej wiedzy związanej z tematyką Światowego Dnia Wody 2019, a także kreatywne zajęcia plastyczne. Atrakcją dla uczestników będzie spektakl „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek”.
22 marca na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Rudawa odbędzie się pilotaż nowego programu „Na tropie kranowianki”, który od września dołączy do oferty edukacyjnej Wodociągów Miasta Krakowa. Skąd się bierze woda w krakowskich kranach? Jak wygląda proces uzdatniania wody pobranej z rzeki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą uczestnicy nowego programu – uczniowie z klas 4 i 5 szkół podstawowych.
Również 22 marca zapraszamy na krakowski Rynek. Obok Ratusza, przy naszym pitniku, od godz. 12.00 będziemy rozdawać eko-bidony na dobrą wodę prosto z kranu!

 

Dodano w dniu 22/03/2019