Aktualności

Konkurs „Kraków bez barier” rozstrzygnięty

Wyróżnienie dla Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa.

W środę, 20 marca podczas uroczystej gali w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych odbyło się wręczenie nagród laureatom XII edycji konkursu „Kraków bez barier”, zorganizowanego przez Urząd Miasta Krakowa.
Wodociągi Miasta Krakowa otrzymały wyróżnienie w kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej”. Nagrodę główną w tej kategorii przyznano Akademickiemu Centrum Kultury Klub Studio przy ul. Budryka. Nagrodę specjalną otrzymała Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

W konkursie zgłoszonych zostało 39 nominacji. Jury konkursowe wybrało ośmiu laureatów nagród, przyznało cztery wyróżnienia, a także ustanowiona została jedna nagroda specjalna. Dodatkowo spośród partnerów karty Kraków dla Rodziny „N” jury konkursu dokonało wyboru najlepszej firmy, wspierającej program oraz wyróżniona została firma w tej kategorii.

Wodociągi Miasta Krakowa zgłosiły do udziału w konkursie nowoczesne Centrum Obsługi Mieszkańców, w kategorii „Budownictwo dostępne, obiekty użyteczności publicznej”. Budynek przy ul. Senatorskiej 9 po gruntownym remoncie w 2018 roku został w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową, a także rodziców z wózkami. Na terenie spokojnego podwórka zlokalizowanego bezpośrednio przy parku kieszonkowym, zapewniono bezpieczne miejsca parkingowe do dyspozycji osób niepełnosprawnych. Przy wjeździe na parking zainstalowano wideodomofon umożliwiający szybki kontakt z przeszkolonym asystentem, dostępnym w razie potrzeby w godzinach pracy Centrum Obsługi Mieszkańców. Do budynku prowadzi wygodne wejście bez barier architektonicznych. Do sali obsługi mieszkańców i stanowisk zlokalizowanych na wszystkich kondygnacjach budynku, można dostać się bezpośrednio windą o gabarytach, pozwalających na bezproblemowy wjazd wózka inwalidzkiego, czy dziecięcego. Szerokie korytarze i przestronna sala obsługi mieszkańców dają możliwość bezkolizyjnego i  komfortowego poruszania się  po budynku. Drzwi prowadzące do stanowisk obsługi zostały zaprojektowane tak, by osoba na wózku mogła swobodnie i wygodnie wjechać do środka. Centrum Obsługi Mieszkańców wyposażone jest w wygodną poczekalnię ze stanowiskiem multimedialnym i pitnik. Na każdej kondygnacji budynku znajdują się sanitariaty przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 

Konkurs architektoniczny „Kraków bez barier” to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Od 12 lat promowane są w Krakowie osoby, instytucje i firmy, które świadomie ułatwiają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, przynosząc pomoc i ulgę tym, dla których codzienność jest trudniejsza.

Dodano w dniu 21/03/2019