O Akademii

W 2009 roku na terenie ponad 100 letniego Zakładu Uzdatniania Wody Bielany położonego przy ul. Księcia Józefa 299, rozpoczęło swoją działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa. Program „Akademia Kropelki”, pierwotnie był cyklem spotkań przeprowadzonym z uczniami klas pierwszych. Dziś to cotygodniowe, półtoragodzinne, warsztaty, dedykowane dzieciom z klas 1-3 szkół podstawowych.
 
Program zajęć zostały przygotowany w oparciu o podstawę programową nauczania wczesnoszkolnego. W przystępny sposób przybliża dzieciom zagadnienia związane z wodą. Pozwala zmierzyć się z takimi trudnymi tematami jak obieg wody w przyrodzie czy technologie jej uzdatniania.
 
W czasie zajęć, dzieci rywalizują w mniejszych zespołach, rozwiązują łamigłówki i rebusy, biorą udział w wielkoformatowej grze planszowej. Na specjalnym modelu, mogą też zaobserwować w jaki sposób uzdatniana jest woda. Dzieci dowiadują się też, że woda w krakowskich kranach jest czysta, bezpieczna i można ją pić bez gotowania. Na potrzeby warsztatów przygotowano barwne pomoce naukowe.
 
Początkowo zajęcia odbywały się raz w tygodniu. W związku z ogromnym zainteresowaniem w listopadzie 2016 roku zwiększono ich liczbę. Obecnie w warsztatach mogą uczestniczyć 4 grupy tygodniowo. Zajęcia  odbywają się 2 razy w tygodniu w czwartki
i piątki.